Dolar (USD)
17.9131
Euro (EUR)
18.2474
Gram Altın
1022.972
BIST 100
2750.49
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Bakan Özer'den ikili eğitim açıklaması

Bakan Özer'den ikili eğitim açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Özer, şu ana kadar 200'e yakın okulda ikili eğitime geçildiğini açıkladı.

18 Eylül 2021 18:03:27

Milli Eğitim Bakanı Özer, şu ana kadar 200'e yakın okulda ikili eğitime geçildiğini açıkladı.

Özer'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

EĞİTİME ARA VEREN OKUL VAR MI?

Hiçbirisinin tüm sınıfları kapatılmadı. Elbette kapatılan sınıflarımız var. Sanki sınıflar karantinaya alındı, dönem sonuna kadar eğitime ara verildi gibi bir algı var ama böyle değil. 14 gün sonra okula geri dönüyorlar.

Vaka trendi artıyorsa bu artış sınıflara da yansıyor.

Bizim vaka bazlı dönemin sonuna kadar ciddi bir avantaj sağlayacak.

AŞISIZ ÖĞRETMENLERİN DENETİMİ

Aşı olmayan çalışanlardan haftada 2 kez test alınıyor. 1 doz aşı olan öğretmen oranı yüzde 92. Sistemdeki en büyük avantajımız öğretmenlerin aşı ortalamasının yüksek olması. Belirti göstermeyen ama PCR testiyle pozitif çıkın öğretmen var.

KAÇ OKULDA İKİLİ EĞİTİME GEÇİLDİ?

Kovid-19 salgınının yönetimi sürecinde tüm parametreleri dikkate aldık. Kalabalık olan sınıflarımız da var. Bunun iki nedeni var. Arsa bulamadığımız yerler var. Milli Eğitim Bakanlığımız her yıl yüzlerce okul yapıyor. Ama örneğin İstanbul Esenyurt'ta arsa bulamıyoruz dolayısıyla ikili eğitim devam ediyor. İkinci nedeniyse deprem öncesi güçlendirme çalışmalarıyla nedeniyle bazı yerlerde o okulun öğrencileri bazı yerlerde toplandılar. Dolayısıyla okul bazı yerlerde var. Arsa problemini de kamulaştırma ile çözeceğiz. Buralar için özel tasarruflarda bulunduk. Valiliklerimize, İl Milli Eğitim Müdürlüklerimize istisnai yerlerde şu inisiyatifi kullanabilirsiniz dedik: İkili eğitime geçin veya ders saat süresini kısaltabilirsiniz, gün sayısını azaltabilirsiniz. Ta ki o problem çözülene kadar.

Şu ana kadar Türkiye'de 200'e yakın okul sadece bu sebepten dolayı ikili eğitime geçti.

Bu sorun her yerde yok. Sanki tüm Türkiye'deki sınıfların hepsi kalabalıkmış gibi algı oluşturulmasını problem olarak görüyorum.

HAFTA SONU EĞİTİM YAPILACAK MI?

Hafta sonu eğitim gibi sistematik bir yaklaşımımız yok. Sorun bazlı okullarda çözümler üretiyoruz.

SINIFLARDA KARANTİNA SÜRESİNİ DÜŞÜRECEK SİSTEM

Sağlık Bakanına şu öneriyi sunduk: Karantinaya giren sınıftaki öğrenci belirti göstermiyorsa velisinin izniyle PCR testi yapılacak ve negatif çıkarsa geri okula dönebilecek. Veli PCR testine izin vermezse, öğrenci karantinayı 14 güne tamamlayacak. Bilim Kurulunda görüşülecek.