Dolar (USD)
19.1511
Euro (EUR)
20.8036
Gram Altın
1206.122
BIST 100
4943.18
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE
Albara Web

Bakan Dönmez'den doğalgaz ve elektrikte indirim müjdesi

Daha önce doğalgaz ve elektrikte indirim olabileceği sinyalini veren Bakan Dönmez, "Şubat başı itibariyle doğalgazda yüzde 16, elektrikte de bunun yansıması yüzde 13-16 arası gerçekleşir." dedi.

Bakan Dönmez'den doğalgaz ve elektrikte indirim müjdesi
31 Ocak 2023 15:51:03

Daha önce doğalgaz ve elektrikte indirim olabileceği sinyalini veren Bakan Dönmez, "Şubat başı itibariyle doğalgazda yüzde 16, elektrikte de bunun yansıması yüzde 13-16 arası gerçekleşir." dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, doğalgaz ve elektrik için indirim gelebileceğini söylemişti.

Bakan Fatih Dönmez, elektrik ve doğal gaz indirimi ile ilgili yeni açıklamada bulundu.

Bakan Dönmez'in açıklamaları şöyle:

"Son 2-3 aydır uluslararası piyasalarda bir miktar gevşeme var. Fiyatlarda aşağı yönlü bir eğilim söz konusu. Bildiğiniz gibi sanayici ve büyük tüketicilere maliyet bazlı fiyatlandırma yapılıyordu. Oradaki fiyatlarda bir gerileme olunca da yansıtıyoruz. Artış olunca da aynı şekilde yansıtılıyor. Büyük tüketiciler ve sanayiciler şu anda bir miktar daha ucuza indirimli almış olacaklar. Şubat başı itibariyle doğalgazda yüzde 16, elektrikte de bunun yansıması yüzde 13-16 arası gerçekleşir. Elektrik borsasındaki serbest fiyatları izleyeceğiz."

'Mart ayında yeni bir indirim gelebilir'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, dün yaptığı açıklamada ise şu ifadeleri kullanmıştı:

"Enerjinin büyük oranda yerli kaynaklar, yerli insan kaynağı ile üretimi olmazsa olmazımızdır. 6 yıl önce milli enerji ve maden politikamızı açıklarken güçlü bir niyet beyanında bulunmuştuk. Bugün açıkladığımız strateji belgesindeki birçok hususu hayata geçirdiğimizi görüyoruz.

Sanayide kullanılan doğal gaza yüzde 13 ile 16 arasında indirim yapmıştık. 2022 kasım ayından buyana sanayinin kullandığı doğal gazda toplam yüzde 24 ile yüzde 38 oranında bir indirim gerçekleşmiş oldu. Enflasyonda bir düşüşe yol açmasını bekliyoruz.

Bir diğer indirim de elektrikten geldi. Serbest piyasadaki elektrik tavan fiyatlarını 2022 aralık ayında 4800 olarak belirlemiştik. 4200'e indirilmiştir. Yeni bir düzenleme ile 4200 liradan 3600 liraya düşürmüş olduk. Böylece serbest piyasadan elektrik alan büyük sanayi kuruluşlarımız maliyetlerinde yüzde 15'lere varan oranda bir düşüşten yararlanmış olacaklar. Fiyatlardaki düşüş seyrederse mart ayı içerisinde de bir indirim söz konusu olabilir."

Yorumlar (1)

Gültekin
Sayın Dönmez, Almanya'da doğalgaz çıkmadığı halde % 80 indirim nasıl yapıyor da biz bulduğumuz halde % 16 gibi düşük indirim olacağı ifadesi, yapılan önceki zamlara göre çok düşük buluyoruz, öyle doğalgaz faturaları geliyor ki kiradan çok çok fazla miktarda oluyor, bunun nedeni yapılan zamlardır.
1 ay 3 hafta önce Yanıtla
TDV ramazan
Kızılay sağ