Dolar (USD)
17.9375
Euro (EUR)
18.2503
Gram Altın
1022.019
BIST 100
2750.49
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Astroloji şirktir!

Astroloji şirktir!

MİLAT dahil birkaç gazete dışında tüm gazetelerde astroloji-fal köşeleri var. Peki dinimize göre astroloji-fal bakmanın hükmü nedir? Tabii ki haramdır. Allah'tan başka hiç kimse gaybı bilemeyeceğine göre; kartlara, fincana, bardağa bakarak gelecekten bilgi vermeye kalkmak, Allah'a ortak koşmaktır. Yani şirk'tir.

07 Ocak 2022 10:19:13

MİLAT dahil birkaç gazete dışında tüm gazetelerde astroloji-fal köşeleri var. Peki dinimize göre astroloji-fal bakmanın hükmü nedir? Tabii ki haramdır. Allah'tan başka hiç kimse gaybı bilemeyeceğine göre; kartlara, fincana, bardağa bakarak gelecekten bilgi vermeye kalkmak, Allah'a ortak koşmaktır. Yani şirk'tir.

ALİ RIZA DEMİRCAN

MEDYANIN DURUMU... İslâm Dini ile barışık olmayan hatta ona karşı olan medya, akıl ve bilim dışı olmanın öncülüğünü yaparak modern hurafeciliği beslemekte. Meselâ falcılık köşesi olmayan, modern falcı olan astrologlara sayfa açmayan medya yok gibidir.

MUHTEREM din kardeşlerim. Allah'ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun. Sevgili, biricik Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) efendimize sâlat-ü sel"am olsun.

Bu haftaki Cuma sohbetimizde Astroloji konusuna değinmek istiyorum.

astro2_e664400128c3581605d8cda7e51be3be.jpg

Yazım yayınlanmadı

2016 yılında Milliyet Gazetesi’nde bir ay boyunca Ramazan sayfası hazırladım. Zina ve faiz gibi nice duyarlı olunan konuları da yazdım. Bir tek istisna ile gönderdiğim bütün yazılarım yayınlandı ama “Falcılık ve Astroloji” başlıklı yazım, “gazetemizin okuyucularının büyük bir bölümü astroloji ve falcılık köşelerini okuyor, bu yazıyı yayınlayamayacağız” dediler.

Fatih Altaylı ve Teke Tek

Televizyon kanallarımız da gazetelerimizin çok büyük çoğunluğu gibi hurafecidir. Fatih Altaylı ve Habertürk’ü bilmeyenimiz yoktur. Fatih Altaylı bilimsel görüntülü programlar yapar, akılcı ve bilimci geçinir. Geçinir de birçok gazeteci ve programcı gibi hurafeciliği de vardır. 31.12.2021 günü Teke Tek programında Hande Kazanova ve diğer3-4 astrolog ile ciddi ciddi (!) bir program yaptı. Gök yüzüne bakıp bilgilenen (!) astrologlarla ülkemizin yakın geleceğini masaya yatırdılar ve 2022 de Kriz, Kaos ve Salgın var mıdır sorusu bilimsel (!) olarak cevapladılar.

Falcılık büyük günahtır

Yutulduğunda ahmaklığı giderecek bir hap icat edilmediği ve de edilemeyeceğine göre yapılabilecek olan bilgilendirmektir. Biz de öyle yapacağız. Allah’ı, evreni, yerküresini, insanı, ölümü ve ölüm ötesini tanıtan; nasıl inanılacağı ve yaşanılacağını öğreten Kur’ân, Alah’ın koyduğu sosyal kanunların ve tabiat yasalarının öğrenilmesini görevimiz kılmıştır. Kur’ân bize akıl ve duyu organları yoluyla bilinemeyecek olan Gayb bilgilerinin de ardına düşülmemesini emir buyurmuştur. (İsra 36)

Geleceği bilemezler

Doğası gereği araştırıcı bir varlık olan insanoğlu, kendisini kuşatan bütün bu bilinemezler arasında yaşadığı acziyeti kabul etmek istememektedir. Rabbimizin “Kişinin bilmediği ve bilemeyeceği bilgiler ardından koşmaması” şeklindeki buyruğunu kabul edemeyenler, akıl ve bilim yoluyla sağlanamayacak bilgileri, aklı ve bilimi dışlayarak edinmeye çalışmaktadırlar. İşte onların bu olumsuz çabalarıdır ki Astroloji ve falcılık denilen zararlı akımları doğurmuştur.

Astroloji Haram mıdır?

Yıldızlar, Yüce Rabbimizin, diğer yer ve gök varlıkları gibi hangimizin daha güzel bir hayat süreceğini denemek için yarattığı varlıklardır. (Hûd 7) Diğer Kur’ânî anlatımlarla ifade edersek onlar, izleyerek estetik duygularımızı geliştirmemiz, geceleri karada ve denizde yol bulmamız için halk edilmiş yaratıklardır. (Hicr 16; Enâm 97) Ayrıca onlar, şeytanlaşmış cinlerin ve insanların yörüngelerindeki akışlarından batıl anlamlar üreterek şerre aracı kılabileceklerine değinilmiş mahluklardır. (Mülk 5)

Astroloji Şirktir

burçların/yıldızların mevkileri ve yörüngelerindeki seyirlerinin insanın ve geleceğinin üzerinde etkili olacağına inanmak, onlara yaratıcı güç yamamak olarak tam bir Şirk’tir, bir diğer anlatımla Allah’a eş/ortak koşmadır. İslâm falcılık ve astrolojiyi yerip yasaklamıştır. Bütün bunların yerine ilmi ve bedeni çalışmayı, iyiye yormayı, ortak bilgi ve tecrübeden yararlanma olan istişareyi ve dua ile Allah’ın bilgisinden yararlanma olan istihareyi öğütleyip emretmiştir.

Gökyüzüne bakarak ahkâm kesmek

İLİM adamlarını mevcut bilgi ve teknolojik bulgulardan hareketle yakın geleceğe ilişkin bazı tahminler yürütmesi normaldir. Ama gök yüzüne bakarak ahkâm kesmenin -velev ki tahmin türünden olsun- kabul edilebilir tarafı yoktur. Yeryüzündeki sosyal olayları göksel cisimlerin hareketleriyle izah etmeye çalışmak, insan iradesini dışlamaktır. Göksel varlıklara yaratıcı güç yamamaktır. Bu da Allah’a inanan insanlar için Allah’a ortak koşmadır. Allah’a ortak koşmak ise affedilmeyecek ve bütün güzel amellerin sevaplarını giderecek Cehenneme götürücü en büyük günahtır. Bilgili ve bilinçli olarak İslâm’ın iman esaslarına inanamayan kişiler, tahsilleri ne olursa olsun klasik veya modern hurafelere mahkumdurlar. Örneğin general olup olamayacağını astrologlara/falcılara üstelik bir de para ödeyerek soran albayların varlığına bizzat tanık olduğumu ifade etmek isterim.

Astroloji’nin tanımı nasıldır?

ASTROLOJİ, ilgililerinin tanımına göre “Burçlar’ın, daha açık bir anlatımla yıldızların, -doğum tarihlerinden hareketle- insanlar üzerinde etkili olabileceklerini ileri süren ve varsayıma dayalı bu etkileri yorumlayan” bir semboller dilidir. Bu tarifiyle Astroloji, en büyük günah olan Allah’a ortak koşmaya kadar açılım gösterebilen eski ve eski olduğu kadar da modern bir hurafedir. Dîn bilginlerimiz yanı sıra fizik, uzay fiziği ve astronomi bilimi uzmanlarının da bilim dışılığını belirlediği Astrolojinin içerdiği “loji/bilim” ifadesi bizi aldatmamalıdır.

Astroloji’nin Burçlarla bir ilgisi yoktur

YÖNTEMLERİ farklı olsa da geleceği okumaya kalkışma olarak bir tür falcılık olduğu için falcılığı yasaklayan Kur’ân ve Sünnet ölçüleri, Astrolojiyi de içine almaktadır. Astrolojinin, Kur’ân’da bir sûrenin adı olarak geçen (Bürûc) ve gökteki güzelleştirilen varlıklarına dikkatlerimiz çekilen ve ancak Astronomi bilimine konu olabilecek olan Burûc/Burçlarla bir ilgisi yoktur. (Hicr 16) Güneşin gökyüzündeki akışı sırasında girdiği varsayılan ve tarihlerine göre Koç, Akrep ve Yengeç gibi isimler verilen burçların, iradeli varlıklar olarak yaratılan ve ilahî emirler ve yasaklarla denemeye uğratılan insanların yaşamlarıyla da hiç ilişkisi yoktur.