Dolar (USD)
17.9239
Euro (EUR)
18.2916
Gram Altın
1022.626
BIST 100
0
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Araç sahipleri dikkat! Lastikte yeni dönem başlıyor

Araç sahipleri dikkat! Lastikte yeni dönem başlıyor

Lastik etiketlemeye düzenleme getiren yönetmelik yürürlüğe giriyor. Peki, yeni lastik etiketi sürücüleri için ne gibi özellikler getiriyor.

30 Nisan 2021 12:34:52

Lastik etiketlemeye düzenleme getiren yönetmelik yürürlüğe giriyor. Peki, yeni lastik etiketi sürücüleri için ne gibi özellikler getiriyor.

PETLAS Pazarlama Müdürü Erkal Özürün, uygulamanın nihai amacının, kullanıcılara ekonomik ve çevresel verimlilik parametreleri hakkında bilgi vermek olduğunu dile getiren Özürün, "Yeni düzenlemeyle etiketlerdeki format değişti, etiketleme parametreleri güncellendi, kare (QR) kodla etiketin dijital kopyasına erişim sağlandı." diye konuştu.

Lastik bilgilerine QR kodla erişim

Yarın yürürlüğe girecek yönetmelik kapsamında binek araç, SUV (C1), hafif ticari (C2), Ağır Vasıta (C3) tipi araçların lastik etiketlerinin görselinde ve lastik etiketinde verilmesi zorunlu olan bilgilerde değişiklik yapıldığını dile getiren Özürün, şu bilgileri paylaştı:

"Yeni uygulamada kış lastikleri için lastiğin kar testinde gerekli performans kriterlerini karşıladığını gösteren '3 Zirveli Tepe Kar Tanesi' (3 Peak Mountain Snowflake / 3PMSF) işareti etiket üzerinde gösterilecek. 3PMSF işareti olmayan lastikler kış lastiği olarak satılamayacak. Daha önce 7 basamakta gösterilen yakıt verimliliği ve ıslakta yol tutuş ölçekleri, yeni lastik etiketlerinde 5 basamakta gösterilecek şekilde düzenlendi. Ses şiddeti birimi olarak da tanımlanan desibel değeriyle gösterilen bu veri, lastik etiketlerinde daha önce dalga sayısıyla gösterilirken, yeni etiket sisteminde A-B-C şeklinde harf ile gösterilecek."

Yeni etiket nerede yer alıyor?

Yeni lastik etiketlerinin sağ üst köşesinde, lastik bilgilerine ve lastik etiketinin dijital kopyasına erişim sağlayan QR kodun yer alacağını belirten Özürün, "Lastiğin markasının yanı sıra tanımlayıcı tipi, ebat tanımı, yük kapasitesi indeksi ve hız kategorisi sembolü de etiket üzerinde gösterilecek." dedi.