Dolar (USD)
19.0908
Euro (EUR)
20.6213
Gram Altın
1201.554
BIST 100
4997.8
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

ABD, Şeria'yı işgali altında olarak tanımadı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vedant Patel, Filistinli gazeteci Said Arikat'ın Filistinliler işgal altında mı yaşıyor sorusunu yanıtlamaktan kaçındı.

ABD, Şeria'yı işgali altında olarak tanımadı
31 Ocak 2023 20:48:20

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vedant Patel, Filistinli gazeteci Said Arikat'ın Filistinliler işgal altında mı yaşıyor sorusunu yanıtlamaktan kaçındı.

ABD, Filistin'in Batı Şeria bölgesini İsrail işgali altında olarak tanımlamayı reddetti.

Al Quds gazetesinin Washington Bürosu Şefi Said Arikat, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vedant Patel'e "Batı Şeria'daki durumu ve Filistinlilerin bu bölgedeki statüsünü nasıl tanımlıyorsunuz, basit bir soru, burası işgal altında mı?" şeklinde bir soru yöneltti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Patel, Arikat'ın söz konusu sorusunu cevaplamaktan kaçındı.

Arikat sorusunu yinelerken Patel, soruya yanıt vermeyi reddederek Batı Şeria'daki Filistinliler için "o topraklarda ikamet ediyorlar" dedi.

Gazeteci Arikat, Batı Şeria'nın 'farklı bir gezegen' olarak görülüp görülmediğini ve ABD'nin bu bölgeyi işgal altında bir yer olarak kabul edip etmediğini yineleyen bir soru sorsa da Patel bu soruya cevap vermekten kaçındı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Patel bunun yerine bölgede şiddetin tırmandığını, bu sebeple barış ve sükunet çağrısı yaptıklarını söyledi.

Arikat sorularını tekrarlarken Patel, soruyu anladığını söyledi ancak Batı Şeria'nın İsrail işgali altında olduğunu ifade etmeyen ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, daha büyük kayıpları önleme adına tarafları tedbir almaya çağırdı.

Uluslararası hukuka göre İsrail'in Batı Şeria'daki varlığı işgal olarak tanımlanıyor. Bu sebeple Batı Şeria'daki Yahudi yerleşim yerleri yasa dışı olarak görülüyor.

İsrail 1967 yılında Batı Şeria'yı işgal etmişti. İsrail'deki yeni hükümetin Batı Şeria'yı ilhak etmek istediği biliniyor.

Yorumlar (1)

Gültekin
Devletimiz nasıl olurda ABD, gibi münafık devlete güvenebilir?, bunlar değil mi, Azerbaycan'a ait Karabağ'ın 30 yıl işgaline sessiz kalan, AB'nin ortasında Bosna'daki katliama sessiz kalan bu batının çirkin oyunlarını ve pis niyetlerinin artık farkına varalım, onların oyunlarına, tuzaklarına düşmeyelim, batının geçmiş, güvensiz sicili haddinden fazla çok kabarıktır. Bizler onlar gibi olmadıkça, onların bizleri kabul etmeyeceklerini artık görelim ve kendi birliğimizi acilen kuralım.
1 ay 3 hafta önce Yanıtla
TDV ramazan
Kızılay sağ