Dolar (USD)
19.0906
Euro (EUR)
20.6051
Gram Altın
1199.805
BIST 100
4997.8
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

700 bin işçinin zam talebi yarın sonuca ulaşacak

TÜRK-İŞ, kamuda 700 binden fazla işçinin ücretlerine 2023-2025 döneminde yapılacak zammın belirleneceği Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü'ne ilişkin talepleri neticelendirmek için yarın toplanacak.

700 bin işçinin zam talebi yarın sonuca ulaşacak
01 Şubat 2023 11:38:42

TÜRK-İŞ, kamuda 700 binden fazla işçinin ücretlerine 2023-2025 döneminde yapılacak zammın belirleneceği Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü'ne ilişkin talepleri neticelendirmek için yarın toplanacak.

Başta karayolları, demiryolları, il özel idareleri, şeker fabrikaları, elektrik üretim santralleri, kömür işletmeleri olmak üzere bakanlıklar, üniversiteler, hastanelerin de aralarında olduğu kamu kurum ve kuruluşlarındaki 700 binden fazla işçiyi ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü görüşmelerinde süreç devam ediyor.

Sözleşmeye dair talepleri oluşturmak için bünyesinde TÜRK-İŞ Genel Mali Sekreteri ve YOL-İŞ Genel Başkanı Ramazan Ağar başkanlığında Kamu Koordinasyon Kurulu oluşturan ve üç kez toplanan TÜRK-İŞ, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına sunulacak ortak bir taslak metin için de HAK-İŞ ile görüşmelerini sürdürüyor.

TÜRK-İŞ bünyesindeki Kamu Koordinasyon Kurulu, kamu işçilerinin ücretlerine 2023-2025 döneminde yapılacak zammın belirleneceği Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü'ne ilişkin talepleri neticelendirmek için yarın bir kez daha toplanacak.

Bu toplantının ardından son şekli verilecek olan kamu işçisinin zam talebini içeren metin, hafta başı itibarıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına sunulacak.

"Uzlaşıyla imzalanmasını istiyoruz"

TÜRK-İŞ Genel Mali Sekreteri Ağar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2021'de imzaladıkları protokol kapsamındaki sözleşmelerin bir bölümünün süresinin ocak ayında sona erdiğini, geri kalanının ise mart ayında biteceğini söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına sunacakları taleplerin büyük bir bölümünü belirlediklerini, kalanları da en kısa sürede tamamlayacaklarını belirten Ağar, şunları kaydetti:

"Bakanlığa sunacağımız ortak metne son şeklini vermek için HAK-İŞ ile de temas halindeyiz. Bu kapsamda iki kez bir araya geldik. Faydalı ve verimli bir süreç oldu. Bu hafta bitmeden mali ve sosyal hakları içeren taleplerimizi netleştireceğiz. Ardından metni, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına sunacağız. Sözleşmelerin bir kısmının süresinin de dolduğu göz önünde bulundurularak, anlaşmanın bir an evvel uzlaşıyla imzalanmasını istiyoruz."

Memurların sözleşmesini de yakından ilgilendiriyor

Öte yandan, yaklaşık 3,5 milyon memur ile 2,5 milyon memur emeklisinin maaşlarına yapılacak zam oranının belirleneceği 2024-2025 yıllarını kapsayan 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri, 1 Ağustos itibarıyla başlayacak.

Bu doğrultuda, kamu işçilerini ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü, memurların toplu sözleşmesi başta olmak üzere özel sektörde imzalanacak toplu iş sözleşmelerinin çerçevelerininin belirlemesi açısından da önem taşıyor.

Yorumlar (1)

Gültekin
Yapılan veya yapılacak dengesiz zamlar sonunda, tüketim maddelerindeki artışlar sabitlenemiyorsa, ne enflasyon ne de hayat pahalılığı duracaktır. Maaşları yüksek olanlara niçin zam yapılır onu da anlamış değiliz, onların zamma ihtiyaçları olmadığı halde, onlara emeklilerin almış olduğu aylıklardan daha fazla zam farkı verilmesinin anlamı, pazarın temel gıda maddeleri onların sayesinde alıcı bulduğundan, ucuzlamıyor hatta artıyor, bunun anlamı tabandaki halk bu temel gıda maddelerine ulaşamıyor, gıdasız beslenmelerin artmasıyla hastalıklarında artması, demek bunların tedavi giderleri, bakımı, tedavisindeki maliyetlerin artmasıyla devlete çok büyük maliyetler getirdiği gözden kaçmamalıdır. Hükümetimizin zamlarda ekonomik dengeyi sağlamasıyla ne enflasyon kalır, ne de hayat pahalılığı kalır, bunun ekonomik formülleri ülkemizde 1996, 1997 yıllarındaki 54. hükümet uygulamış ve çok da başarılı neticeleri olduğunu unutmadık. Bugünün hükümeti bunu uygulayabilirse çok başarılı olacağına da özellikle inanıyoruz ve halk olarak da bekliyoruz.
1 ay 3 hafta önce Yanıtla
TDV ramazan
Kızılay sağ