HB web masthead
Dolar (USD)
16.0892
Euro (EUR)
17.2907
Gram Altın
965.083
BIST 100
2375
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

"3. İttifak" çıkışı

"3. İttifak" çıkışı

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan ittifak sürecine ilişkin açıklama yaparak sağ grupların yer alacağı üçüncü bir ittifak kurulması gerektiğini söyledi. Adaylık konusunda da açıklama yapan Erbakan, partinin genel başkanı olarak aday olduğunu açıkladı.

25 Kasım 2021 18:16:05

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan ittifak sürecine ilişkin açıklama yaparak sağ grupların yer alacağı üçüncü bir ittifak kurulması gerektiğini söyledi. Adaylık konusunda da açıklama yapan Erbakan, partinin genel başkanı olarak aday olduğunu açıkladı.

NEŞAT GÜNDOĞDU-ANKARA

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, basın kuruluşlarının Ankara temsilcilerine partisinin çalışmalarına ilişkin bilgi verdi. Kişilerin babalarının yolundan gitmesini garipseyen biri olmasına rağmen Millî Görüş’ün bir imtihan olması sebebiyle bu yolda ayırştığını kaydeden Erbakan, 50 senelik Millî Görüş mirasına sahip çıktıklarını söyledi. Yeniden Refah Partisi olarak güncel sorunlara güncel çözümler üreterek Millî Görüş’ün ikinci kırk yılında yola çıkmaya verdiklerini dile getiren Erbakan bu süreçte kapalı kapılar arakasında kimselere söz vermedekilerini ve kimseden de söz kaydetti.

“İktidarın doğrusunu tebrik ederiz”

Kim yapmış olursa olsun “doğruya doğru yanlışa yanlış” diyeceklerinin altını çizen Erbakan, “İktidarın doğrusu olduğu zaman tebrik etmek, arkasında durmak ne kadar bizim vazifemiz ise yanlış yaptığı zaman da uyarmak yine bizim vazifemiz. Bu süreçte sadece teşhis yapmak noktasında kalmayıp ‘Biz olsaydık ne yapacaktık’ da dememiz gerekiyor. 170 binin üzerinde resmi üyemiz var. 100 bin de ıslak imzalı üye formları sisteme girmeyi bekliyor. 300 bine yakın üye sayımızla 20 senelik partilerin üye sayılarının çok üzerinde bir siyasi oluşumuz. Mecliste grubu olan partilerin birçoğundan daha fazla üye sayımız var.” diye konuştu.

İttifak ve adaylık tercihi

Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemine ilişkin açıklamalar yapan Erbakan, Demokratik Başkanlık Sistemi ya da İyileştirilmiş Başkanlık Sistemi ile mevcut başkanlık sistemin rötuş yapılması gerektiğini söyleyerek ittifaklar konusunda şu açıklamayı yaptı: Eski sisteme dönerek hem başbakan hem cumhurbaşkanı olsun, demenin çok gerekli olduğunu düşünmüyoruz. Bu bizim kırmızı çizgimiz de değil. Yönetim sistemeri bir araçtır. Bu araç kim tarafından ne amaçla kullanılacağı önemlidir. Parlamenter sistemde de benzer sorunlar vardı. Başkanlık sisteminde de güzel işler yapılabilir. İttifaklarla ilgili de sorun var. Halka gittimiz zaman bir esnaf Cumhur İttifakı’nda yer alırsanız oy vermek diğer esnaf Millet İttifakı’nda yer alırsanız oy vermek diyor. Son ana kadar belli olmayan bir konu. Bizim teklifimiz sağ grupların yer alacağı üçüncü bir ittifak kurulması. Bu konuda ziyaret ettiğim parti genel başkanlarından da olumsuz bir tavır görmedim. Seçim sürecin yaklaştıkça belirlenecektir. Her genel başkan partisini doğal cumhurbaşkanı adayıdır. Seçime tek başına girmemiz durumunda da partimiz adına cumhurbaşkanı adayı olmamdan doğal bir şey yoktur.”

Aileyi koruyacak düzenlemeler yapılmalı

Kadına yönelik şiddete karşı yasal düzenlemelerin güçlendirilmesi gerektiğini kaydeden Erbakan, kadının da erkeğinde cezalandırılmayacağı bir yapı kurulması gerektiğini söyleyerek, “Yuvayı yıkacak değil aileyi koruyacak yasal düzenlemeler yapılmalı. Kadına da erkeğe de işlenen suçlarda suçu işleyen kişinin yüzde 80 oranında alkol ve uşuturucu o etkisi altında olduğu ortadadır. Bu konularda cinayete varan durumlar için  gerekirse idam cezasını getirilmesi gerekiyor. Kadını koruyayım derken erkeği mağdur etmek doğru değil. 6284 nolu yasa ile hiçbir delil olmadan 750 bine yakın baba evde uzaklaştırıldı. 6 ay evden uzaklaştırılan bir baba eşinden çocuğundan daha da uzaklaşmış hâle geliyor. Kadının en güçlü şekilde korunması, cezaların caydırı olması, başka kimsenin mağdur edilmeden bu işleri yapılması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Advertisement
Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement