12 Ağustos 2017 Cumartesi 12:27
Gaziantep kadın projeleriyle büyüyor

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma ŞAHİN, kadın daire başkanları ve ilde aktif olarak çalışan kadın yöneticilerin kız öğrencilere rol model olması, kendilerinin de emek ve çaba harcadıkları takdirde benzer görevlerde yer alabilecekleri konusunda yüreklendirmeyi, son olarak da üniversiteye giriş sınavı öncesinde motivasyonlarını artırmayı amaçlıyor.

Haydi Kızlar Yönetime Projesi

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü tarafından uygulanan proje, kız öğrencilerin yönetimlerde daha etkin rol alan başkan Şahin, kadın daire başkanları ve ilde aktif olarak çalışan kadın yöneticilerinkız öğrencilere rol model olması, kendilerinin de emek ve çaba harcadıkları takdirde benzer görevlerde yer alabilecekleri konusunda yüreklendirmeyi,üniversiteye giriş sınavı öncesinde demotivasyonlarını artırmayı amaçlıyor.

Projelerle ilgili olarak başkan Şahin şunları söyledi:, “Haydi Kızlar Okula” kampanyasını bir adım öteye götürerek “Haydi Kızlar Yönetime” sloganıyla kız öğrencileri yüreklendirmeyi, kalkınma için toplumun her kademesinin gücünü ve potansiyelini kullanmagerektiği düşüncesiyle yönetimde kendilerinin de yer alabileceği bilincini oluşturmayı hedefliyoruz. Proje kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından belirlenen okullardan 12. Sınıf kız öğrenciler, belediye araçlarıyla okullarından alınarak belediyemiz meclis Salonunda ağırlanıyorlar.Burada her öğrenci ilebirebir görüşüyoruz, birlikte fotoğraf çekiliyor sonra bu fotoğrafları çerçeveli bir şekilde kendilerine hediye edip, okullara gönderiyoruz.”

Gelin Etmeyin Okula Gönderin Projesi

16 Şubat 2017 günü başlayan Proje gereği başkan Şahin şöyle konuştu;  “Her programa 160'ar kişilik gruplar halinde katılım sağlanıyor. Şu ana kadar Vedat Topçuoğlu Lisesi ve Selvi Erdemoğlu Liselerinden kız öğrenciler ağırlanmış olup, projenin sonunda 2000 kız öğrenciye ulaşılması hedeflenmektedir. Bu proje Türkiye genelinde bir ilk niteliği taşımaktadır.Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Gaziantep Üniversitesi ve ilimizde aktif rol alan 19 Sivil Toplum Kuruluşunun işbirliğinde gerçekleştirilen proje, Şubat 2015'te başladı. Bu çerçevede yaklaşık 40 bin kişiye eğitim verildi. Gaziantep ilinde yaşayan erken yaşta ve/veya zorla yaptırılan evliliklerin önlenmesi konusunda kamusal bilinç oluşturmak amacıyla bu Proje hayatiyete geçirildi. Proje kapsamında oluşturulan 444 27 00 ihbar hattıyla36 kız çocuğunun okula dönüşü sağlandı. Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafındanlansmanı yapılan proje, AK Partili Belediyeler Proje Ödülü Yarışması kapsamında ödüle layık görüldü.”

Çocuk Evlilikleriyle Mücadele Projesi

Başkan Şahin, çocuk evlilikleriyle mücadele projesi kapsamında yürütülen bu çalışmalara Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı ve UNICEF'in işbirliğiyle gerçekleştirildiğini söyledi. Şahin, “Bu çalışma ile aralarında en dezavantajlı kız çocukları da dâhil pek çok kız çocuğumuzun giderek toplumsal ve ekonomik yaşamdan uzaklaştırılmasına sebep olan engellerin ortadan kaldırılması ve çocuk evlilikleriyle mücadele çalışmalarına destek sağlanacak, proje 2 yıl sürecek. Proje yürütülmekte olup; eğitici eğitimi alan 40 eğitmen ile hizmet sağlayıcılara (rehber öğretmenler, muhtarlar, sağlık çalışanları, belediye çalışanları, müftülük çalışanları, hakim, savcı ve polisler) yönelik 3 günlük eğitimler yapılmaya devam ediliyor.”

Tarihi mekânlarla manevi diyarlarla buluşma

2016 yılında hayata geçirilen proje kapsamında bugüne kadar toplam 7 bin kadın Şanlıurfa Gezisi'nekatıldı.Sağlıklı Anne Sağlıklı Bebek Projesikapsamında Gaziantep'tesosyo-ekonomik durumu zayıf semtlerde yaşayan kadınlarda sağlıklı anne ve sağlıklı bebek bilinci oluşturuluyor. 500 riskli gebeye eğitim verilen eğitimlerin sonunda katılımcı annelere  “Hoş Geldin Minik Hemşerim” seti hediye edildi. Eğitim ve hizmetler Gebe Okulunda devam ediyor.

Suriye krizinin Güneydoğu Anadolu Bölgesine Etkileri Projesi

Avrupa Birliği'nin finansal desteğiyle GAP Bölge Kalkınma İdaresi, AFAD, UNDP tarafından Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Sanayi Odası, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve Kilis Belediyesi ile işbirliği içinde  bu projenin yürütüldüğünü söyleyen başkan Şahin, “Bu kapsamda öncelikle Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve UNDP işbirliği ile Türkçe dil eğitimi kursları ve Bilgisayar, Aşçılık, Pastacılık, Cam Boncuk, Cilt Bakımı, Kuaförlük, Tekstil, Kutnu mesleki eğitim kursları başladı. Kurslarımız,Gaziantep Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki GASMEK'lerde ücretsiz olarak verilmekte ve Arapça tercüme olanağı da sağlanıyor. Projenin başlangıcından bugüne kadar 633 kadın Türkçe dil eğitimi, 2.290 kadın Temel Yaşam Becerileri ve 1.196 kadın mesleki eğitimler olmak üzere toplamda 4.119 kadın eğitimlerden faydalandı.Bu sayının yaklaşık 500'ü Türk, 3619'u ise Suriyeli kadından oluşuyor.”

Gaziantep Aile Destek ve Eğitim Merkezi

 

Başkan Şahin, GADEMkuruluş sebebini ise şu şekilde açıkladı: “Ailenin yaşam kalitesini yükseltmek ve aile birliğini korumak, bireylerin kendilerine yeterli hale gelmeleri ve sorun çözme becerilerinin geliştirilmesi için danışmanlık, yönlendirme ve eğitim hizmeti vermek amacıyla Belediyemiz Sağlık ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı'na bağlı bir alt birim olarak kuruldu.  2016 yılı Mayıs ayı itibariyle hizmet vermeye başlayan merkez; yaklaşık 300 kişiye danışmanlık hizmeti ve yaklaşık 1000 kişiye de “Etkili İletişim”, “Eşler Arası Doğru İletişim”, “Çocukla Doğru İletişim”, “Çatışma Çözümü”, “Öfke Kontrolü”, “Okul Başarısı” konularında eğitim verildi.”

Kanser Erken Teşhis ve Eğitim Merkezi

 

Başkan Şahin, Sağlık İşleri Şube Müdürlüğü Ketem Merkezinde, 2015-2016 yıllarında mamografi(meme sağlığı taraması), HPV(Rahim ağzı kanseri) ve GGK (gaitada gizli kan) olmak üzere toplamda 17.000 adet tarama işlemi yapıldığını belirtti. Ayrıca; 11.500 kişi Halk Eğitiminden faydalanmış olup, 2.200 kişinin merkeze ulaşabilmeleri amacıyla taşıma işlemi yapıldığını, “KETEM” bünyesinde 15.05.2015-31.12.2016 tarihleri arasında yapılan çalışmaların sonucunun da aşağıdaki şekilde yapıldı; 7.283 mamografi (meme sağlığı taraması), 7.897 HPV(Rahim ağzı kanseri) ve 1.645 GGK (gaitada gizli kan) olmak üzere,Toplamda 16.825 tarama işlemi yapılmıştır. Ayrıca,11.581 kişi Halk Sağlığı Eğitimi'nden faydalanmış olup, 4.909 kişinin kişinin merkeze ulaşabilmeleri amacıyla taşıma işlemi yapılmıştır.

Gezici Meme Kanseri Tarama aracı

Mobil Mamografi Aracı” ile 15.05.2015-31.12.2016 tarihleri arasında 33 köy ve 43 mahalle çalışmalar yapıldığına da dikkat çeken başkan şahin; “ Bu kapsamda;2.620 mamografi (meme sağlığı taraması),2.115 HPV (Rahim ağzı kanseri), 6 GGK (gaitada gizli kan) toplamda 4.741 tarama işlemi yapılmıştır.

Yaklaşık 5.039 kadın Halk Sağlığı Eğitimi'nden faydalanmıştır.

KETEM Merkezi ve Mobil Mamografi Tarama Aracı toplam olarak 21.566 tarama işleminin;9.903'ü mamografi (meme sağlığı taraması),10.012'u HPV(Rahim ağzı kanseri) ve1.651'i GGK (gaitada gizli kan) şeklindedir.Ayrıca 16.620 kişi Halk Sağlığı Eğitiminden faydalanmıştır.4.909 kişinin merkeze ulaşabilmeleri amacıyla taşıma işlemi yapıldığın söyledi.

 

Tüp Bebek Merkezi'nde de; bebek sahibi olamayan kadınlara ve ailelere tüp bebek tedavisi yapıldığını söyleyen başkan Şahin, ilde bulunan Özel Nova Fertil Tüp Bebek Merkezi ve Özel Sani Konukoğlu Hastanesi ile işbirliği protokolü yapıldığını, gerekli ilaçların bedelleri belediye tarafından karşılandığını açıkladı.

 

Tüp Bebek Müracaat Sayısı

2582

Tüp Bebek Müracaat Şartları Tutan Sayısı

1630

Muayenesi Yapılan Sayısı

600

Randevu Verilen Sayısı

1030

Aşılama Yapılan Sayısı

15

Tüp Bebek Uygulanan Sayısı 

160

Tüp Bebek İşlemi Devam Eden Sayısı

53

Tüp Bebek İşlemine Alınacak (Tetkik-İlaç Tedavisi)

287

Hormon Tetkiki İstenilen Sayısı

600

Rahim Grafisi Çekilen Sayısı

30

İnfertilite Cerrahisi

10

Hamile Sayısı

42

Hamileliği Devam Eden

10

Doğum Yapan Sayısı

23

Doğan Bebek Sayısı

29

Gebelik Düşüğü Sayısı

9

 

Gebe Okulu

 

Gaziantep il merkezinde açılan gebe sınıflarının rağbet görmesi nedeniyle nüfus olarak en büyük ve yoğun iki ilçe olan Nizip ve İslâhiye'de GASMEK binalarının içerisinde Gebe Okuluna ait sınıflar oluşturulduğuna da dikkat çeken başkan Şahin, İlçelerde de Gebe Okulunda, Gebe Bilgilendirme Sınıfı Programı ile gebelerin doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası dönemlerine ilişkin bilgi sahibi olmalarını, bilinçli doğum yapmalarını ve sağlıklı bebek bakımlarını sürdürebilmeleri amaçlandığını, 2015'den bugüne kadar, Gebe Okulu'nda 741, İlimiz Oğuzeli İlçesi Yeşildere Köyü'nde 21,Şehitkâmil İlçesi Aktoprak Köyü'nde 25 hamile kadına yerinde eğitim verildiğini söyledi.

 

Anne Oteli

Şahin, doğum yapma tarihi yaklaşmış anne adaylarının, ulaşım kaynaklı sıkıntılarından ötürü evde doğum yapmasını önleyerek daha sağlıklı bir ortamda ve sağlık personeli nezaretinde doğum yapmasını sağlamak amacıyla anne adayları ve refakatçisi için ev ortamını aratmayacak şekilde Misafir Anne Odası hazırlanarak halkın hizmetine sunuldu. Anne Oteli, 2 adet iki kişilik odası ile toplam 4 yatak kapasitesine sahip olmakla birlikte, açıldığı 2016 yılından bu yana 72 gebeye ve anneye hizmet verdiğini belirtti.

 

Yetim Koordinasyon Merkezi

 

Yetim ailelere sahip çıkarak sorunlarıyla mücadelelerinde yardımcı olabilmek ve her türlü desteği (eğitim, sağlık, psikolojik, hukuki, kültürel, vb) sağlamak amacıyla Mart 2015'te kurulan Yetim Koordinasyon Merkezi, Nizip ve merkezde olmak üzere 2 adet Yetim Koordinasyon merkezi bulunuyor. 2015-2016 yıllarında toplamda yaklaşık 1.100 anne ve 2.000 çocuğun hayatına dokunuldu.

Gaziantep Sanat ve Meslek Edindirme Kursları

Belediye bünyesinde hizmet veren 25 merkezinde kadınlar ağırlıklı olmak üzere meslek edindirme kursları yer almaktadır. 2014-2017 eğitim öğretim yılında 26 Alan, 213 branşta, mesleki ve sanatsal alanda, MEK kurslarından yaklaşık 51.200kadın, bununla birlikte 917 Suriyeli kadın Türkçe dil ve MEK kurslarından faydalanmış, GASMEK bünyesinde oluşturulan kreşler sayesinde meslek edindirme kurslarından faydalanan annelerin çocukları da eğitim imkânı bulmuştur.

GASMEK ETÜT

2014-2016 eğitim öğretim aralığında GASMEK Etüt Merkezlerinden faydalanan kız öğrenci sayısı 7.654'tür. GASMEK bünyesinde açılan yaz okullarında; yaz kurslarından 2.177,ETÜT kurslarından 5.477 öğrenci faydalandı.

Göçmen İşleri Şube MüdürlüğüSuriyeliler Bilgi ve Eğitim Merkezi

Belediye bünyesinde 2 adet Suriyeli Bilgi ve Eğitim Merkezi bulunmakta ve ‘Geçici Eğitim Merkezi' statüsünde hizmet vermektedir. Ulaşım dahil tüm giderleri Belediye tarafından karşılanmaktadır. Çoğunluğu yetim olmak üzere 2014 - 2016 aralığında yaklaşık 2.400 kızöğrenciye örgün ve Türkçe dil eğitimi verilmiştir.

Ensar Toplum Merkezi

Suriyeli misafirlere yönelik; hukuk,sağlık,istihdam, eğitim, sosyal hizmetler, kültürel ve sportif faaliyetler konusunda rehberlik ve danışmanlık hizmeti sunulmakta bilgilendirici seminerler düzenlenmektedir.2015-2016 yıllarında 4.800 Suriyeli aile danışmanlık ve rehberlik hizmetinden, 980 çocuk da çeşitli etkinliklerimizden faydalanmıştır.


Son Güncelleme: 12.08.2017 12:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.