17 Haziran 2017 Cumartesi 13:35
Meczup Müntehir'den şiirler

Daha önce “ Ve Eylül Bir Ayın Adıdır Aslında”  adlı deneme kitabıyla okuyucularla buluşan yazar Hikmet Kızıl, bu kez “ Meczup Müntehir” ile okuyucuyu yüreklerinden yakalıyor. 

Kendine has üslubu ile dikkat çeken Kızıl, bu kez modern zamanların bunca kirlenmişliği içerisinde gerçek, acımasız ve kirlenmemiş kelimelerle çağın fotoğrafını çekiyor adeta. Bekleyişler, yorgunluklar, nefretler, kederler ve hüzünler arasında ilmek ilmek dokuduğu cümleler ile içindeki huzursuzluğa çarpıcı şekilde dikkat çeken yazar, modern insanın savrulmuşluğuna karşı kelimelerden Nuh'un gemisine çağırıyor okuyucuyu.

 

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

 

Diriler için Bir Yasin Okuması

 

Yazar Ayşe Şener'in ‘Diriler İçin Kitabı' Mana Yayınları'ndan çıktı. Yazar, bu çalışmayla, özellikle Müslüman halkın, genel olarak ta hayatını anlamlandırmak için hakikati arayan samimi bütün insanların, Kitab'ımızı akla ve yüreğe seslenen açıklıkta, anlaşılır ve hayata yansıtmaya hazır bir canlılıkla okunmasına katkıda bulunmayı amaçladığını ifade ediyor. Bunu da, günümüzde adeta ‘ölüler kitabı'nın sembolü haline getirilmiş olan Ya-sin'in, aslında; hayat verici mesaj, işaret ve sembol/ayetleriyle Kitab'ın kalbi oluşu üzerinden örneklemeye çalışarak anlattığını belirtiyor.

 

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

 

20.YY. Seçkin İslam Düşünürleri

 

İslam dünyasının tanınmış düşünürlerinden Dr. Muhammed Muhtar eş-Şankıti'den değerli bir eser kütüphanedeki raflarda yerini almak için okuyucularını bekliyor. Okuması kolay, içeriği yoğun olan eserde kitapseverler, İslam düşünce dünyasının farklı bölgelerinden 7 güzel insanın dopdolu yaşamlarından özetler okuyacak. 20. yy'da iz bırakan bu seçkin simaları tanıyacak, onların düşünce derinliklerini ve hayatlarında çok bilinmeyen yönleri öğrenecek.

 

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Söz ve Tanıklık

Yazar Latif Kınataş, ‘Söz ve Tanıklık' adlı deneme kitabını kitapseverlerin beğenisine sundu. Yazar, “Aslında herkesin yaşamı bir nehir, dere ya da ırmak denebilir. Ya da hayat bir akıştır. Biz bu akışın içindeyiz. Önemli olan şu: Bu hayat nehrinde bir damla mıyız yoksa bir saman çöpü mü? İşte ben bunun derdindeyim” diyerek şöyle devam ediyor: Hayatın genel akışının, hay ve kayyum olan yaratıcı mutlak gücün kontrol ve kuşatmasında seyrettiğine, ama bu akışta bir saman çöpü olmamanın da bizim elimizde olduğuna inanıyorum. Bunun için kendimizi tanımak, varlığı ve hayatı tanımak, hayatın ötesine dair sorular sorabilmek önemlidir.  Duygu ve deneyimlerimi bu mütevazı kitapçıkta paylaşımım da bu farkındalığı artırmada katkı sağlamaya dönüktür.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Hamas - Anlatılmamış Bölümler 1

Yazar AzzamTemimi'nin kaleminden İsrail ve Batı tarafından terörist olarak yaftalananHamas'ı anlatılıyor. Bölgesel ve küresel varsayımları yerle bir ederek, 2006 Ocak ayındaki Filistin seçimlerinde ezici bir zafer kazanmıştı. Bu kitap, Müslüman Kardeşler örgütünün içinden Hamas'm doğuş sürecini ortaya koymakta; Suriye'de ve başka yerlerde sürgün hayatı yaşamış olan liderlerinin etkisini detaylanyla anlatmakta; örgütün iç yapısını ve siyasi hedeflerini gözler önüne sermektedir. 

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

 

 Üç Risale

 

Büyük İslam alimiGazalî, telifleri zengin ve çok yönlü içeriğiyle İslam kütüphanelerini süsleyen büyük Müslüman müelliflerdendir. Doğulu ve Batılı araştırmacılar Gazâlî'nin geride bıraktığı mirasına büyük ilgi göstermişler, uzun süredir bu mirasın incelenip araştırılmasına yoğunlaşmışlar; yüzlerce kitap, onlarca akademik tez ve araştırmayla temsil edilen üzerinde yapılmış birçok araştırma çıkmış, eserlerinin pek çoğu birçok yabancı dile çevrilmiştir. Neva Yayınları Gazalî'nin hâlâ yazmalar arasında bekleyen mirasının gün yüzüne çıkarılmasına bir katkı sağlamak için bugün bu alanda mütevazı bir çalışmayla İmam Gazâlî'ninmarifetullah (Allah'ı bilme) üzerine yazdığı üç yeni risalesini takdim ediyor. Kahire Üniversitesi'nden Prof. Mahmud Hamdi Zakzuk'un tahkik ederek ortaya çıkardığı bu çalışmayı, genelde İslam kültür mirasıyla, özelde ise İmam Gazâlî'nin kültür mirasıyla ilgilenenlere ithaf ediyor.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Aykırı Sesler

Yazar Şahin Bal, deneme kitabı ‘Aykırı Sesler'i şöyle anlatıyor: “Yaşamıyorsun, soluk alıp vermeyi yaşam saymak senin kötü bir zannın. Yaşamı seven susmaz asla, susmak fiilen ve fikren öldürmektir kendini. Yalanları ve yanlışlan hazmetmek mide kanseri yapar insan olanı. Yalanları alkışlamak şizofren...Yaşamak konuşmaktır. Yaşamak gerçekliktir, yaşamak yalana ve yapaylığa isyandır. Susmak ölümdür, susturmak cinayet. Sustuğun için başkalarına da susmanın nimet olduğu dersini veriyorsun. Sayende susanlar çoğalıyor.”

 

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

 

Hikmet Sosyolojisi

 

"Din sosyolojisi konusundaki çalışmalar, gerek Türkiye gerekse dünyanın farklı ülkelerinde İslam sosyolojisi gibi tartışmalar ve farklı açılımlarla kendisini göstermiştir. “İslam sosyolojisi” ise, esasında Batı modernitesi ve en başta Batılı sosyoloji ve bilim anlayışına bir itirazı temsil etmektedir. Fakat bu analizler, farklı önerilerle birlikte özelde Batılı sosyolojinin kriz noktalarının, hem Batı içinde hem de İslam dünyasında giderek daha detaylı tartışılmasını sağlamıştır. Yazar Mustafa Tekin'in ‘Hikmet Sosyolojisi' adlı kitabı yıllardan beri zihinlerde var olan; farklı vesilelerle tartışma ve analizlerine eklediği bir çalışmanın ürünü. “Hikmet Sosyolojisi” ismini taşıyan bu çalışma, 1990'ların ortalarında “Hikmet Temelinde Bir Sosyoloji Mümkün müdür?” şeklinde ortaya konulan bir soruya cevap olarak düşünülmüştür.

 

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

 

Kayıp Haritanın Sırrı

İBB Kültür A.Ş.'nin, çocuklara mahalle kültürünü aşılamak, komşuluk ve yardımlaşma kavramlarını öğretmek için hazırladığı çocuk polisiye serisi Bizim Mahallenin Dedektifleri'nin dördüncü kitabı çıktı. Serinin yeni kitabı, Kayıp Haritanın Sırrı adıyla yayımlandı. Kitap yaz tatiline giren minik okuyuculara bol kahkaha ve heyecan vaat ediyor. Ayrıca Ülkemizdeki Suriyeli mülteciler konusunda da duyarlılık oluşturmayı amaçlayan kitap, bu duyarlılığın temeline sevgi, dayanışma ve dostluğu ustaca yerleştiriyor.

Bizim Mahallenin Dedektifleri'nin kahramanları; kitap okumayı seven, sakin, etliye sütlüye karışmaktan pek hoşlanmayan bir çocuk olan Kerem ve yerinde duramayan, araştırmaya, sorgulamaya ve özellikle futbola meraklı Reyhan.Reyhan ve Kerem'in yaşadığı mahalle, İstanbul'un en eski mahallelerinden biri. Komşuluk, dostluk, yardımlaşma ve eğlencenin eksik olmadığı bu mahallede ilginç olaylar da hiç bitmiyor.Serinin yeni kitabı Kayıp Haritanın Sırrı'nda; mahallenin futbol takımından Enes, dedesinin sahaf dükkânında bulduğu bir harita ile kayıplara karışıyor. Mahalleye yeni gelen Halepli Ömer, onun yerine takıma giriyor. Karşısında kimsenin duramadığı Ömer, rakip takımı golleriyle dize getiriyor.

Mahalleye yeni katılan Ömer ayrıca Kerem ve Reyhan'ın Enes'i bulmalarında da yardımcı oluyor. Ve olay, serinin diğer kitaplarında da olduğu gibi, hiç umulmadık şekilde açığa kavuşuyor.Yazar Ahmet Ay'ın hayal gücü ve Yahya Alakay'ın çizgileriyle yayın dünyasına kazandırılan “Bizim Mahallenin Dedektifleri” isimli seride, mahalle kültürü, dayanışma, yardımlaşma ve adalet gibi değerler işleniyor. Mizahı ve heyecanı merkeze alan kitaplar, çocuklara bol kahkaha ve heyecan vaat ediyor.

 


Son Güncelleme: 17.06.2017 13:35
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.