Dünya, Lider-Millet ittifakı gördü

SÖYLEŞİ: ÖZLEM DOĞAN

Türkiye'nin ikinci kurtuluş savaşı olan 15 Temmuz gecesinde yaşananlar tarihe Türk halkının silinmez bir kahramanlık destanı olarak geçti. FETÖ terör örgütünün hain kalkışması ve üst aklın desteğiyle gerçekleştirmeye çalıştığı darbe girişimi sırasında al bayraklarla tanklara tüfeklere karşı koyan halk, o gecenin ardında da Cumhurbaşkanı Erdoğan'a desteğini bir an olsun esirgemiyor. 15 Temmuz ve sonrasını AK Parti İstanbul Kadın Kolları Başkanı Avukat Şeyma Döğücü'yle konuştuk.

Böyle bir darbe beklemiyordum

15 Temmuz gecesi darbe kalkışması yaşanmadan önce darbenin ön adımları sayılabilecek olan olaylara şahit oldunuz mu?

Doğrusu beklediğimi söyleyemem. Çünkü özellikle 12 Eylül darbecilerinin yargılanması sürecini bu ülkede yaşadıktan sonra bir daha darbe kalkışması yaşanacağını düşünmüyordum. Bu demek değil ki Türkiye'ye karşı saldırılar olmayacak. Ancak askeri bir kalkışma anlamında olacağını, tankların çıkacağını düşünmezdim.

Kalkışmayı nasıl öğrendiniz ve ilk tepkiniz ne oldu?

Kalkışmayı bayram sonrası olduğu için memleketimde annemin yanında iken öğrendim. Herkes gibi ben de inanamadım. Teşkilatımla bağlantıya geçip doğruladıktan sonra da bütün İstanbul kadın kolları teşkilatı ile hızlıca irtibata geçerek havaalanı, meydanlar ve teşkilatlara yönelmeleri bilgilerini ulaştırdık ve sabaha kadar da telefon irtibatlarımız hiç kesilmedi. Biz de Çorum İl Teşkilatına giderek orada da yönlendirmelerimizi yaparak sabaha kadar bekledik.

İnanmak istemedik

Sokaklarda sizi derinden etkileyen ne gibi hadiselere şahit oldunuz?

Önce hızlıca İstanbul'a dönmeyi düşündüm ama Başbakanımızın kalkışma açıklamasının ardından Çorum İl başkanlığının önüne doğru hızlıca ben eşim ve büyük oğlum ile çıktık. Gittiğimde bir kısım teşkilat mensubu oradaydı ve herkes ne yapacağını, ne olduğunu anlamaya, belirlemeye çalışıyordu. Kimse darbe olduğuna inanmak istemiyordu.

O gece gözü dönmüş hainler tarafından meclis bombalandı, şehitler verildi, TRT'de darbe bildirisi okundu. Bu olaylar yaşanırken umutsuzluğa kapıldığınız anlar oldu mu?

Asla… Ama şunu söylemeliyim ki TRT de darbe bildirisi okunana kadar bilinçaltım bunu reddediyor, sürekli hayır böyle olamaz diyordu. Bildiriyi duyunca doğrusu kulaklarıma inanamadım. Çünkü böyle bir açıklama benim hafızamda Kenan Evren ile birlikte tekrar edemeyecek bir döngü olarak tarihteki yerini almıştı. TRT'de okunan sözde darbe bildirisi bunun bir gurup FETÖ terör örgütü komuta kademesinin kalkışma girişimi olduğunun da kanıtıydı. Sahibi yoktu ve inandırıcı da olmamıştı.

Vatan savunması durumuna geçtik

Türk halkı nasıl bir ruh haliyle hareket etti o gece?

Tamamen bir vatan savunması moduna geçtik. Türkiye'nin daha önce yaşamadığı, farklı bir darbe girişimini yaşadık. Kan döküldü, ülkenin meclisi bombalandı. Fakat halk canını hiçe sayıp sokaklara döküldü.

Menderes'in asılmasına seyirci kalan, 80 darbesini destekleyen Türk halkını sokağa döken irade neydi sizce?

Annem biz evden çıkarken ‘gitmeseniz mi acaba' diye fikrini belirttiğinde oğlum ona; “Anneanne siz Menderes'in asıldığında sokağa çıkmış olsaydınız bu pişmanlığı yaşamazdınız, biz de mi aynı pişmanlığı yaşayalım şimdi çıkmazsak olmaz, gidiyoruz” dedi.  Bu söz her şeyi anlatıyor bence.

Kadınlar da vatanını savundu

O gece sokaklarda kadınlar ve hatta çocuklar da vardı. Kadınlar ve çocuklar da şehit oldu. Bu birlik ruhunu nasıl açıklayabiliriz?

İnanıyorum ki bizim bütün evlatlarımız o gece aynı duyguları yaşadılar ve gelecekleriyle ilgili “ya hür yaşarız ya da ölürüz” diyerek iradelerini ortaya koydular. Bu bir toplumun, bir neslin geleceği ile ilgili yaptığı cesur yürekli bir tercihti. Kadınlarımız da yine o gece her şeyi erkeklerden beklemeyen, biz de buradayız ve gerekirse vatanımız, dinimiz, ezanlarımız için ölürüz dediler.

Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın ekranda halkı sokaklara davet etmesini darbenin seyri açısından nasıl yorumluyorsunuz?

Cumhurbaşkanımızın açıklaması tam bir kırılma noktası oldu. Bir anda sokaktaki herkesin bir telefonun başına toplanıp dikkat kesilerek izlediğini ve sonunda da tekbirler getirerek dağılmasına şahit oldum. Milletine seslenen kararlı bir ses “biz ölümüne mücadele edeceğiz ve milletten daha büyük bir güç tanımıyorum” sözleri zaten var olan iradeyi geri dönülmez bir dik durmaya yönlendirmiştir. Bence dünyada ve tarihte hiç yaşanmamış Lider – Millet ittifakıdır.

Herkes tehlikeyi gördü

15 Temmuz'dan sonra FETÖ tehlikesini şimdi toplumun her kesimi idrak etti diyebilir miyiz?

Bence sağcısı-solcusu FETÖ tehlikesinin boyutlarını anlayabildi. CHP'nin başındaki kişinin Yenikapı ruhunu reddetmesi, anlaşılmaz bir şekilde önceki söylediklerini reddetmesi bu gerçeği değiştiremeyecektir. Kendi tabanında karşılık bulduğunu düşünmüyorum. Biz Yenikapı'da gördük her düşünceden insan oradaki heyecanı birlikte yaşadı. Yenikapı'da yaşanan da bence 15 Temmuz'un perçinleştirilmesi idi. Bunu idrak edemeyen sadece FETÖ'nün kendi tılsımlanmış, beynini başkalarına teslim etmiş olan kesimdir.

ABD'nin 15 Temmuz darbesindeki rolü hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu kalkışmanın sadece bir FETÖ terör örgütünün işi olduğunu düşünmek çok sığ bir düşünce olur. Avrupa ve Amerika'nın ekonomik yönetimine etki edebilen bir İsrail, Ortadoğu'da kendi dini emellerinin gerçekleştirilmesi için, gerek Filistin gerek Mısır ve gerekse Suriye'deki yaşanan kaosu Türkiye'de de gerçekleştirmek için uzun zamandır fırsat kolladı. Bunu önce Gezi olayları ile denediler olmadı. Arkasından terör olaylarını yine taşeronları olan PKK-PYD vs. gibi örgütlerin işbirliği ile sınırımızda bir kaos koridoru oluşturmak için her türlü hazırlığı yaptılar. Son olarak da taşeron FETÖ örgütü ile son darbeyi vurarak Türkiye'nin dik duruşunu sonlandırmak istediler ama milletimizin olağanüstü feraseti ve Başkomutanımızın kararlı duruşu ile başarılı olamadılar.

Türkiye'nin, küresel güçlerin/üst aklın karanlık yüzüne set çekip zincirlerini kırarak kendi rotasını belirlemesinin darbe kalkışmasındaki payı nedir?

Cumhurbaşkanımızın bütün dünyaya “One Minute” demesinden sonra Türkiye‘yi kendi emellerine alet edemeyeceklerini anlamış olmaları, bunun önündeki en büyük engelin de Recep Tayyip Erdoğan olduğunu anlamaları kendisini hedef haline getirdi. Çünkü bir toplumun iliklerine kadar benimsemiş olduğu lideri yok ederseniz o toplumu da edilgen hale getirmeniz çok kolaylaşır. Bu darbe girişimi aslında hedeflediklerinin tam tersi bir sonucu da Allah'ın inayeti ile sağlamış oldu. Milletimiz gerçekleri, ülkemiz üzerine oynanan oyunları açık seçik gördü.

Her zaman uyanık olacağız

Son günlerde sık sık ikinci bir darbe tehlikesinden söz ediliyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Sizce yeni bir tehlike söz konusu mu?

Bence aynı şekilde bir darbe yapılması mümkün değil. Bu tabii ki üzerimizde oynanan oyunların tamamen bittiği anlamına gelmez. Ne demiş atalarımız. Su uyur düşman uyumaz. Suyun uyuması mümkün mü? O halde düşmanın gaflette olacağını düşünmek de saflık olur. Bizler her zaman uyanık ve teyakkuzda olmaya devam edeceğiz.

Türkiye, 15 Temmuz darbesine verdiği tokat gibi cevapla dünyadaki konumunu ve hakkında yapılan aleyhte propagandaları değiştirdi. Bundan sonra Osmanlı bakiyesi Türkiye'yi nerede görüyorsunuz?

Türkiye bütün dünyaya, millet olmak ne demektir, insan hakları nedir, demokrasi nedir, milletin kendi iradesine sahip çıkmak nedir gibi birçok konuda uygulamalı ders vermiştir. Bundan sonra da Lider Ülke Türkiye olmaya devam edecektir. Mazlum coğrafyaların hamisi olmaya devam edecektir Allah'ın izniyle. Türkiye Cumhurbaşkanının sayesinde milletlerarası ilişkilerde “ülke çıkarı” kriterini “insanlığın çıkarı” kriterine dönüştürmüştür. Bugün belki çok farkında değiliz ama gelecekte bu topraklarda yaşayan insanların gururla ifade edeceği bir dönüşümün başlangıcıdır.

Taviz vermeyeceğiz

Mısır'da darbe oldu. Darbeye direnenler cunta tarafından şehit edildi. Filistin'in üzerinde sürekli İsrail'in karanlık gölgesi var. Suriye yıllardır kan ağlıyor. İslam ülkelerinde hal böyleyken Türkiye 15 Temmuz'da kendisini sindirmeye, yok etmeye çalışanlara Osmanlı tokadı atıyor. Bu güçlü duruş İslam coğrafyasındaki mazlumlara nasıl bir mesaj verdi?

Bence şu anda Mısır da, Suriye de bize gıpta ile bakıyor. Mesajımız açık. Uyanık olacağız, çalışkan olacağız, inandıklarımızdan, değerlerimizden, kutsallarımızdan taviz vermeyeceğiz ki güçlü olalım.

Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın halkının önünde dimdik duran bir lider olması, Türk halkının muazzam feraseti, Ömer Halisdemir gibi efsane kahramanlar…  Bu olgular doğrultusunda Yeni Türkiye'yi bize nasıl tanımlarsınız?

Yeni Türkiye artık kadınlarıyla, gençleriyle dinamik, kendine güvenen bütün Dünya'da söz sahibi olan bir Türkiye'dir. Yeni kurtuluş savaşımızı başarıyla kazandık. Artık gelecek bizim. Çünkü bu ülke şehitlerinin kanıyla yeniden tazelendi, filizlendi. Cumhurbaşkanımız dünya boyutunda da liderliğin çıtasını yükseltti. Bundan sonra Türkiye'nin Lideriyle birlikte dünyaya öğreteceği çok şey var. Bizler de bu süreçte kanımızın son damlasına, son nefesimize kadar çalışıp çabalamaya devam edeceğiz.

--------------------------ŞEYMA DÖĞÜCÜ KİMDİR-----------------------------------------

1965 Çorum doğumlu olan Şeyma Döğücü 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu.  İstanbul Barosu seçimlerinde Çağrı Grubu ve Hukukun Üstünlüğü Grubu ile birlikte çalışmalarda bulundu.  Adalet ve Kalkınma Partisinin kuruluşuyla birlikte 2002 yılında Ak Parti İstanbul İl Kadın Kolları kurucu üyesi olarak siyasi hayata katıldı. 2013-2014 yıllarında Türkiyenin ilk başörtülü kadın belediye başkan yardımcısı olarak Sancaktepe Belediye Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. 
2012 yılında yapılan Ak Parti il kongresinde yönetim kurulu üyesi olarak seçildi. Evli ve 3 çocuk annesi Döğücü halen AK Parti İstanbul Kadın Kolları Başkanlığında bulunuyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.