28 Nisan 2017 Cuma 10:16
İktidar ve İslami sivil toplumun gençlikle imtihanı

REFERANDUMsonuçlarınınverdiğidiğerbirmesajisegençkitlelerinaldığısiyasipozisyonvegeleceğedairtercihleriolmuştur.Hementümkamuoyuyoklamalarında 18-30 yaşarasıseçmentercihiniiktidaraleyhinekullanmıştır.18 yaşagetirilenseçmeseçilmehakkı da bukitleninilgisiniyeterinceçekmemiştir. Bundanöncekiseçimlerde de sözkonusubireylerintercihleribenzermahiyettedir.Toplumunsosyolojikdokusutahliledilirken'yüzde 60-70 muhafazakâr-sağseçmentespitleriningüncelliğinikaybettiğikabuledilmelidir. 15 Temmuz da darbeyekarşıgösterilendireniş, sekülerleşmegerçeğiniörtbasetmemelidir.Bugünmuhafazakârİslamikesimleringençlikileortakbirdilkullanmaktazorlandığıve her türlüimkanarağmen, gençlerindünyasınayeterincegiremediğigerçeğiyaygınbirkanaattir.Anadolu'dayüzlercekişiliksalonlardabirkaçdüzineinsanlayapılanetkinliklerbununaçıkgöstergesidir.Normal şartlardazulmevehaksızlığakarşı en üstperdedengetirilenhaklıveyerindetepkileringençlertarafındandahafazlasahiplenilmesigerekir.Fıtratbunugerektirir. Bu anlamdabirçokülkedeve İslam dünyasınınbirçokbölgesindemağduriyetlerinvemazlumiyetleringiderilmesiiçinresmivesiviltoplumkuruluşlarıileyapılansayısızorganizasyonvefaaliyetingençlerindünyasındayerbulmamasıiyiaraştırılmalı, gençlereulaşmadasamimi, ciddibirfaaliyetsergilenmelidir. Bu sadecesiyasaliktidarındeğil, bumanadasöyleyeceksözü, yapacakişiolancemaat, cemiyet, diyanet, tarikat, parti, dernekvevakıflarınbirincivesamimiönceliğiolmalıdır.Hayatınmerkezine ‘emr-ibilma'rufnehyianilmunker'iyerleştirmeyen, samimibirihyaveadaletçağrısıileyapılmayanvedünyevimakamtalepleriilekirletilenihlassızişlerinhiçkimseyefaydasıyoktur.Adetabiryaz-boztahtasınadöndürüleneğitimsistemiilebir test çözmemakinasınadönüştürülengençlerdebirümitsizlikvegelecekkaygısıaşikârdır.Dünyadakieğitimmodelleri (Tayland, Singapur, Finlandiyav.s) detaylıincelenmeliveözgün, yerli, kalıcıbirsistemkurulmalıdır.Adaletliyakat, cehdileülkeyeve de ümmetesadakatintemelbelirleyiciözellikolduğuyenibirsüreçlegençlerinkarşısınaçıkılmalıdır.

 

İstihdamveüretimeöncelikverilmeli

 

Üzerindekonuşulmasıgerekendiğerbirkonuiseülkekaynaklarınınkullanımıileilgiliönceliklerintekrardeğerlendirilmesiolmalıdır.Son 15 yıldabirçokalandaolduğugibi, sağlıkvesosyalpolitikalaralanındaCumhuriyetdöneminintümündendahafazlaicraatyapıldığıaçıktır.Yol, köprü, viyadükvehavaalanıinşaatlarıbuanlamdakiihtiyacıbüyükorandakarşılamışaciliyetkesbedenprojelerhayatageçirilmiştir.Bu aşamadansonra, 3.havalimanıgibiyerindeprojelerhariç, aralarında 40-50 kilometremesafebulunanillerehavalimanıinşaatları, dubleyollarlakatedilenmesafeleritünellerle 1-2 kilometrekısaltantrilyonluktünelprojelerivestadyuminşaatlarındanziyade, sanayitesisleriileistihdamıveüretimiartıranfaaliyetlerileihracatayönelikprojelerüzerindeyoğunlaşılmalıdır. Bu anlamdayerliaraçüretimipsikolojikbariyerinkırılmasınoktasındahayatibirönemarzetmektedir.Kamudaciddiboyutlaraulaşanisrafengellenmelidir.Örneğinmakamarabasıkullanımınabazıstandartlarvekriterlergetirilmelidir.

Yoğungöçalan (Diyarbakır, Şanlıurfa, Adana, İzmir, İstanbul) vetalebekarşılıkveremeyenillerdeşehirhastanelerininyapılması (Mersin örneğigibi) yerindebirkararolmaklabirlikte, buanlamdasağlıktesislerinindolulukoranı, ilnüfusudoğrultusundagerçekihtiyaçbelirlenerekyerindevegerekliprojelerhayatageçirilmelidir.

 

Her şeyerağmenadalet

 

Ekipçalışmasıgerektirenvestratejikkurumlardakigörevlendirmelerdehassasdavranılmasıdoğalolmaklabirlikte, işealımlardaşartlarıtutanveyasalengeliolmayanherkesinadilveşaibelerdenuzaksınavlarveyanoterhuzurundaçekilecekkuraileseçilmesitoplumdakiadaletduygusununzedelenmemesive 'öteki'leştirmeyiengellemesiileparaleloluşumlaramahalverilmemesiaçısındangereklidir. FETO vediğerteröryapılanmalarıilemücadalehaklıvezorunludur.Kin veintikamduygusundanziyadehukukveadaletölçüolarakalınmalı, yargılamalarhızlandırılmalıdır.Seçimsonuçlarına da etkisi net görülen OHAL uygulamalarında, ihraçveaçığaalmalarda, şüphevemuğlakverileryerinesuçteşkiledensomutdelilleresasalınmalıdır.

Kabul edilenyenideğişiklebirliktekoalisyonihtimaliortadankalktığınagöre, yönetimdeistikraranlayışıilegetirilenseçimbarajıdüşürülerekkabuledilebilirbirseviyeyeindirilmelidir. Bu, toplumunmarjinalkalan, sınırlıkesimlerininmeclistetemsilineolanakverecek, siyasirekabetiartıracakveötekileştirmeyiazaltacaktır.Ayrıcabudüzenlemeyasalve legal siyasetigüçlendirecektir.Temsildeadaletaçısından da düzenlemekaçınılmazdır.Yenisüreçteayrıştırıcıbirdilkullanmakyerinetoplumuntümünükucaklayanvegenişhalkkitlelerineulaşansiyasalhareketlerdahafazlakabulgörecektir.  (BİTTİ)


Son Güncelleme: 28.04.2017 10:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.