15 Nisan 2017 Cumartesi 11:52
Asıl Sorumluluk ve Görev Şimdi Başlıyor

Kültür bağlamında, bu toprakların kendine ait söylenmesi gereken hemen her şeyin söylendiği Şûra'da paylaşılan raporlarda;kültür politikaları, faaliyetleri ve uygulamaları ekseninde ülkenin genelini kapsayan temel ittifak noktaları ortaya çıkmıştır. Komisyonlarda yoğun olarak çalışılmış, belirlenen konularında kapsamlı analizler yapılmış, durum tespitleri ortaya konulmuş ve yapılan önerilerle gelecek perspektifi geliştirmiştir. Bakanlık, raporlardan kendisine bir “Yol Haritası” oluşturacaktır.

Bununla birlikte, “Şûra bitti ve herkes kendi dünyasına geri döndü” sözünün arkasına sığınmaya kimsenin hakkı yoktur. Raporlardan anlaşılacağı üzere, yapılacak ve yapmamız gereken sayısız iş bizleri beklemektedir. Yol Haritası'na biçimini verecek Millî Ruhu tasarlamaya ihtiyacımız vardır. Bunları başarabilme derecemiz, bizim bu ülkenin gelecek on yıllarına, yüzyıllarına ve çocuklarımıza, gelecek nesillere karşı sorumluluğumuz, görevimiz, ödevimizdir. Ülkesini seven ve ona bağlı olan kültür emekçilerinin bundan kaçmak için bir bahanesi olamaz. Böylesine değerli bir alt-yapı çalışmasının üzerine şimdi güçlü biçimde binanın temellerini atarak onu inşa etme zamanıdır. Şûra ile, kültür dünyamızın fotoğrafı çekildi, tespitleri yapıldı ve en önemlisi çözüm önerilerine dair kapsamlı analizler ve değerlendirmeler sunuldu. Bu noktadan sonra, olası eksiklikleri de katarak makûl, mantıklı, uygulanabilir ve “Millî ve Yerli Ruhu” olan bir yol haritasını ortaya konulması resmi ve sivil bütün ilgililerin sorumluluğudur. Şûra'nın bizatihi takipçisi olmak, hepimizin, medya organlarının, aydınların ve toplumun görevidir.

  • Komisyon raporları, ilgili, bağlantılı ve sorumlu kurum ve kuruluşlarca kamuoyu katılımını içine alacak biçimde şeffaf olarak değerlendirmeye alınmalı, gerekli durumlarda alt-izleme kurullarıyla ilgili hedefler takip edilmelidir.
  • Mantıklı ve uygulanabilir önerilerden 3-6 ay ve 1 yıllık kısa vadeli, 3-5-10 yıllık orta ve uzun vadeli uygulama plan ve programları hazırlanmalı, bu çalışmaların takibini yapacak kalıcı örgütlenme ve organizasyon, yani sistematik çalışan yapı hayata geçirilmelidir. Bu yapılar, aynı zamanda Şûra'dan çıkan kararların takibini kolaylaştıracaktır.
  • Bu Şûra'da gündeme gelmeyen eksiklikler, düzenli olarak planlanması gereken çalıştay, sempozyum, konferans ve panellerde ele alınarak değerlendirilmelidir.
  • Kamu kurum ve kuruluşları, STK'lar, medya organları Şûra çalışmalarını düzenli olarak takip etmeli, süreçle ilgili tahkiklerde bulunmalı, değerlendirmeler yapmalı ve hedeflere ulaşmak konusunda sürecin izleyeni ve aktif katılımcısı olmalıdır. “Kültür hepimizindir” diyebilmek istiyorsak, herkes bu çabaya katkı sunmak zorundadır.
  • İlk gün açılış konuşmalarının ve oturumlarının ulusal kanallardan canlı yayınlanması Millî Kültür Politikalarının geleceği için önemli bir olaydır. Medya kurumlarının, bu ilgilerini somut çalışmalar ile daha üst seviyeye çıkarmaları gerekir.
  • Kültür işçileri, erleri, âşıkları olursa bu ülkede Kültür Rönesansı gerçekleştirmek mümkündür.

Cumhurbaşkanı himayesinde gerçekleşen III. Millî Kültür Şûrası, ekonomide, siyasette, askerî kapasitede ve üretimde gelişen ülkeninkültürel varlığını ve etkinliğini geliştirmeyi sağlayacak güçlü bir atılım olmuştur. Millî Kültür'ün farklı boyutlarının ele alındığı bu derinlikli Şûra, gelecek yıllardaki kültür politikalarına sirayet edebilir, içkinleştirilebilir ve uygulanabilirse; bu Şûranın enerjisi her yönüyle yeni uygulamalara aktarılacaktır. Kültürel varlığın gelişimi, uzun erimli bir yolculuktur. Sabır ister, dirayet ister, alınteri ister, emek ister, zaman ister, geceyi gündüze katmak ister, dikkat ve özen ister, ince fikir ve derin bakış ister, geçmişi ve bugünü doğru anlamayı gerektirir, önemli bir enerjinin ve ekonominin ayrılmasını bekler. III. Millî Kültür Şûrası, bunun bilincinde bir çalışma ortaya koymuştur.

Şûra'nın başarısı için devletin yöneticilerinde görülen güçlü irade, amaçta bütünleşme ve birlik hali ile birleşen cesaret, sabır, disiplin, örgütlenme becerisi, kurumsal hareket, millî duruş ve sağlam tavır, bu programın başarısını getirmiş ve getirecektir. Bu kapsamda Erdoğan'ın Şûra kararlarının takipçisi olacağını söylemesi,Avcı'nın üç gün boyunca süren samimi ilgisi ve başarıyı sağlayan kararlılığını, aynı şekilde “Şûra Kararlarınıİzleme Kurulu” ile yürütecek olması, bu Şûra'dan çıkan önerilerin uygulanacağı konusunda büyük ümit vermiştir.Şûra'nın, ülkemiz için faydalı ve kalıcı adımların atılmasını sağlamasını diliyorum.III. Millî Kültür Şûrası için emeği geçen tüm yetkililere, başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a ve Cumhurbaşkanlığı personeline, Kültür ve Turizm Bakanımız Nabi Avcı'ya, Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman'a ve Müsteşar Ömer Arısoy'a ve Bakanlık personeline ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. 2020 yılında yapılacak olan ve bugün sunulan önerilerin somut olarak mevzuatlara, yaklaşımlara ve uygulamalara nasıl aktarıldığının bir nevi kontrolününyapılacağı “IV. Millî Kültür Şûrası”nı büyük bir heyecanla bekliyorum.

 BİTTİ


Son Güncelleme: 15.04.2017 11:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.