Kılıçdaroğlu CHP liderliğine getirildiği günden beri bir arpa boyu yol alamadığını artık CHP'lilerde biliyor.

Ama adamların Cumhurbaşkanı Erdoğan'a olan nefretleri Kılıçdaroğlu'na olan mahkumiyetlerinin nedeni.

Kılıçdaroğlu'da bunun farkında olarak zaten bildiği yoldan şaşmıyor.

Kendisini o koltuğa getirenlerin desteği de bu duruma ilave olup Kılıçdaroğlu'nun vurdumduymazlığı da resme eklenince elinde devlet yetkisi olmayan parti despotu bir lider olup ortaya çıkıyor.

Tipine ve konuşmasına bakıldığında bu adamdan da despot mu çıkar, denilse de parti teammüllerinin verdiği bir despotluğu kimse inkar edemez.

Görüldüğü kadarıyla bu gerçeklerin farkında olan Kılıçdaroğlu, ortamı değerlendirerek CHP'nin tüm kurullarını tek başına götürüyor.

Götürmesi de normal!

Çünkü CHP'de partililerle birlikte hareket etmekten ziyade batı merkezli bazı odaklardan gelen talimatları yerine getirme temayülü herkesçe bilinir ve bir kural olarak bu böyle işleyip devam eder.

Bakmayın siz birkaç vekilin seçimlerde alınan yenilgi sonrası çıkıp itiraz ettiğine.

Onlarda halkın gözünü bağlamaktan öte başka bir anlamı olmayan danışıklı dövüşten başka bir şey değildir.

Son yürüyüş kararına da bakıldığında ortada CHP iradesinden öte Kılıçdaroğlu'nun iradesinin olduğu gözlerden kaçmadı.

Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasının ardından parti kurulunu bile toplama gereği duymayan Kılıçdaroğlu, “Yürüyeceğim” dedi.

Ve yürümeye başladı.

Alınan kararın fevri olduğu ertesi gün eline aldığı adalet yazılı pankart çubuğunun sıradanlığından belli oluyordu.

İkinci gün hata düzeltildi ve beyaz kaplamalı doğru düzgün bir pankart Kılıçdaroğlu'nun eline tutuşturuldu.

Kılıçdaroğlu aldığı fevri karardan memnun olduğu pek söylenemez.

Yürüme kararı kameralar önünde alındığı, CHP danışma kurulundan çıkmadığı içindir ki vekiller değişmeli olarak yürüyüşe katılırken akılsız başın cezasını ayakları ile ödeyen Kılıçdaroğlu zorunlu olarak yürüyüşüne devam ediyor.

Zaten Kılıçdaroğlu'nun grup danışmanları ile yapacağı bir toplantıda yürüme gibi boş bir kararı almaları hayal bile edilemezdi.

Ortada mahkeme kararı vardı.

Mahkeme kararının da sokakta yürümekle çözülemeyeceğini CHP'nin hukukçularının bilmemesi mümkün değildi.

Kılıçdaroğlu'nun yol yürümekle Enis Berberoğlu ve diğer FETÖ'cüleri dışarı çıkarma veya içerde olanların çenelerini tutmaları yolunda yaptığı ve yapacağı çalışma boşa kürek çekmekten ibaret.

Zaten şu ana kadar içerde bulunanların tamamı konuşacağını konuşmuş iddianameler hazırlanmış olup sadece mahkeme huzurunda verdikleri ifadeleri kabul etmeleri yada etmemeleri ihtimali kalmış bulunuyor.

Genel teamül, iddianamede alınan ifadelerin mahkeme huzurunda teyidi noktasında…

Geriye kalıyor yürüyüşe terör gruplarının vereceği katkı ile gezi benzeri bir kalkışma ihtimali.

CHP grup kararı olmadığı için bu yürüyüşe CHP'lilerin bile hoş bakmadığı işin en olumsuz boyutu.

Ortada mahkemenin verdiği karara Kılıçdaroğlu'nun itirazı olsa da MİT tırları görüntülerini CHP'lilerin çoğunluğu da dahil olmak üzere kamuoyunca devletin mahremi görme eğilimi  verilecek samimi desteğin önünde en büyük engel.

Diğer taraftan içinde bulunduğumuz Ramazan ayı nedeniyle CHP tabanının eskiye oranla oruçlu olduğu, devamında 9 günlük bayram tatili rehaveti de düşünüldüğünde CHP'lilerin eyleme katılması ihtimal dışı.

Buna FETÖ ve PKK'nın devlet içindeki uzantılarının görevden el çektirilmesi, diğer terör unsurlarının ele başlarının içeri tıkılması ile hareket kabiliyetlerini kaybetmeleri, ısınan havalar, başlayan hasat zamanı ve gezi parkında kazanılan güvenlik güçlerinin deneyimi de ilave edildiğinde yürüyüşün beklendiği gibi bir isyan hareketi başlatması çok uzak bir ihtimal.

Bu gerçekleri yol boyunca öğrenecek olan Kılıçdaroğlu'nu iki son bekliyor.

Ya rahatsızlığını ileri sürüp yürüyüşü yarıda kesmek…

Veya inat edip yol boyunca bol bol egzoz gazı solumak…


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.